Poradnik

Kino domowe z projektorem zamiast telewizora – od czego zacząć?

Przy okazji remontu mieszkania lub budowy domu zwykle zapada decyzja o stworzeniu sobie zestawu kina domowego z prawdziwego zdarzenia. Wydawałoby się, że to taka „wisienka na torcie”, czysta przyjemność, jednak również i w tym przypadku czai się wiele pułapek, mogą pojawić się niespodziewane problemy, a przecież to wcale nie jest takie skomplikowane.
Jak do tego podejść? Wyjaśniamy krok po kroku.

1. Dobór wielkości ekranu.

Skoro decydujemy się na kino domowe z projektorem zamiast telewizora, zwykle chcielibyśmy mieć możliwie największy ekran. Wydawałoby się, że jedyne, co nas ogranicza, to szerokość ściany. Nic bardziej mylnego. Dlaczego? Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek siedzieć w pierwszym rzędzie w kinie? No właśnie... Otóż dobierając wielkość ekranu należy przede wszystkim wiedzieć, w jakiej odległości od niego będą nasze oczy. Typowo przyjmuje się, że minimalna odległość widza od ekranu powinna wynosić 2,5-3-krotność wysokości ekranu. Czyli np. przy typowym ekranie o wymiarach 240x140cm minimalna odległość będzie się zawierała w granicach 350-420cm.

2. Dobór odległości projekcji.

Wbrew pozorom jest to zwykle najbardziej czasochłonny etap kompletowania zestawu kina domowego, bo wymaga wcześniej wybranego projektora. Jeśli nie mamy jeszcze wybranego projektora, pozostaje nam np. sprawdzić kilka różnych projektorów mieszczących się w założonym przez nas budżecie. Dzięki temu będziemy mieli chociaż wstępne rozeznanie.

Jeśli mamy już wybrany projektor, wystarczy sprawdzić, jaką należy zastosować odległość projekcji dla naszego zestawu. Informację tę można znaleźć w instrukcji obsługi naszego projektora lub na stronie Projector Central:

https://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

3. Dobór windy.

Mając już wybrany projektor, można przystąpić do wyboru windy. Tutaj pomocne będą informacje zawarte w dziale "Dobór windy": 

https://windadorzutnika.pl/pl/i/Dobor-windy/2

Jeśli natomiast w dalszym ciągu nie mamy wybranego projektora, lub chcemy zostawić sobie tę decyzję na później, warto celować w windy mieszczące projektory o szerokości 43-46cm lub większe - wtedy przy doborze projektora będziemy mieli ten komfort, że winda nas nie ogranicza.

3. Montaż windy krok po kroku

Mając już za sobą etap doboru ekranu, projektora oraz windy, możemy przystąpić do montażu.
Zalecamy, aby zamontować windę przed podwieszeniem sufitu. Dzięki temu ekipa montująca stelaż pod płyty gipsowo-kartonowe będzie od razu wiedziała, gdzie nie będą mogły przebiegać profile. Kolejną kwestią są różnego rodzaju instalacje, które zwykle chowamy w suficie podwieszanym - tutaj też warto zadbać o to, żeby w miejscu, gdzie montujemy windę nie przebiegały np. przewody wentylacyjne od rekuperacji itp.



Windę przykręcamy bezpośrednio do stropu przy użyciu wkrętów dedykowanych do materiału, z jakiego mamy wykonany strop. Jeśli jest to beton, będą to kołki rozporowe o średnicy min. 8mm. Jeśli jest to strop drewniany, wtedy przykręcamy windę do belek przy użyciu wkrętów do drewna.

Następnie należy oczywiście podłączyć windę (jest to dokładnie opisane w instrukcji obsługi dołączanej do każdej windy). Po sprawdzeniu, że wszystko działa jak należy możemy dopiero przystąpić do zabudowania sufitu podwieszanego. Ruchomą półkę windy możemy wykończyć na dwa sposoby - przykręcić do niej płytę g-k lub po prostu pomalować ją razem z sufitem. Drugi sposób jest zdecydowanie mniej czasochłonny, dodatkowo nie tracimy jeszcze cennych 12,5mm wysokości, które zabiera nam płyta gipsowo-kartonowa.


Teraz pozostaje "tylko" wykończyć resztę pomieszczenia i już możemy cieszyć się kinem domowym z prawdziwego zdarzenia!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl